Проблему видалення бджіл із корпусу чи магазинної надставки під час відбору рамок для відкачування бджолярі вирішують по-різному. Найчастіше беруть рамку, різким рухом або ударом струшують з неї бджіл, а комах, що залишилися, змітають щіткою, пучком трави і т.д. Що й казати, заняття трудомістке, а якщо відбір рамок відбувається у безвзяточний час, то до цього ще й додається агресія бджіл та ризик нападу.

На великих промислових пасіках бджіл з вуличок корпусів видувають струменем повітря, що йде з компресора. На менших пасіках використання стисненого повітря не доцільно, тому бджолярі часто застосовують репеленти. Репеленти – це речовини, запах яких відлякує бджіл, змушуючи їх залишати медові корпуси. Ще використовують так звані бджоловидалячі.

Вони є різних конструкцій, промислового виготовлення та саморобні, але у всіх використовується принцип «ніпелю», тобто крізь видаляч бджола може проходити лише в одному напрямку. Встановлюють його між гніздовим корпусом та корпусом з медом (магазинною надставкою). Як відомо, виконуючи свої численні функції, бджоли постійно переміщаються по гнізду, тому, пройшовши видалення і вийшовши з головної частини гнізда, вони вже не можуть повернутися назад. Через 12-24 години медовий корпус практично повністю  звільняється від бджіл.

Пропускання бджіл в один бік забезпечує простий механізм на кшталт легких шторок (бджоловидалячі Портера), які відкриваються в один бік. Однак він має один істотний недолік - бджоли швидко прополісують його і пропускна здатність падає. Він потребує частого очищення, що незручно.

Набагато простіше та надійніше влаштовані бджоловидалячі системи «Квебек». У центрі фанерного листа (можна використовувати ДВП) під розмір гніздового корпусу робиться отвір діаметром 80 мм. До фанери прибиті дерев'яні рейки розміром 8 на 10 мм у вигляді двох рівносторонніх трикутників один в одному, на відстані 20 мм один від одного. При цьому отвір знаходиться у центрі цих трикутників. Розміри сторін: зовнішній – 300 мм, внутрішній – 190 мм. Рейки в кутах не сходяться впритул, а є відстань між ними 8 мм. Зверху поверх цих трикутників на рейки прибивається металева чи капронова сіточка перетином 2х2 мм.

Збирати бджоловидалячі самостійно пасічники були змушені раніше, коли купити їх було проблематично. Нині це не дефіцит, їх багато, вони ефективні та дешеві. Наприклад: https://vulyk.net/uk/komplektujushhie-dlja-ulev/raznoe-komplektuuschee-dlia-ulev/pcheloudalitel-8-mi-hodovoj--kruglij--plastikovij

Бджоловидаляч поміщають між гніздовим і медовим корпусом набитими рейками вниз (треба простежити, щоб між фанерою і стінками корпусу не було щілин, крізь які могли б проходити бджоли). Бджоли, прагнучи перейти з верхнього корпусу в нижній, потрапляють у лабіринт рейок, пройшовши через який, потрапляють зрештою саме туди. А з нижнього корпусу вгору бджоли піднятися не можуть. Адже, як відомо, бджоли під час руху обходять перешкоду, завжди дотримуючись правої сторони. Отже, рухаючись уздовж рейки, вони знову виходять у нижній корпус.

Квебек можна використовувати і в лежаках. Для цього гніздо треба розділити на дві частини, між ними встановити видаляч і всі рамки, призначені для викачування, перенести в одне з відділень (природно, простежити, щоб там не виявилася матка, відкритий розплід і всі льотки в цьому відділенні були закриті).

Головна складність роботи з бджоловидалячами – це їх встановлення. Адже медові корпуси та магазини (яких може бути два і більше) важать часом 20 кілограмів і більше. Зручно, коли бджоляр має два помічники. Вони піднімають корпуси, пасічник встановлює видаляч, робота рухається швидко. Складніше, коли пасіку обслуговує одна людина. Але й тут можна без особливих проблем пристосуватися та обійтися без зняття важких корпусів.

Ось як це роблю я. Ззаду другий корпус підважую стамескою, піднімаю його і димлю у вулик. Потім з кожного боку вулика підставляю по одному клину. У щілину, що утворилася, вводжу видаляч. Клини видаляю, корпус ставиться на місце. Впоратися можна за 5-10 хвилин.

Зараз час, коли я працював без бджоловидалячів, згадую з жахом. Порамочно змести масу бджіл із корпусу, терпіти їхню агресію та жала було дуже важко. Нині набагато легше. Увечері поставив видалячі, наступного ранку можна знімати корпуси (частіше навіть димом не користуюся), в яких практично не залишилося бджіл, і прямо в них можна везти рамки на відкачування.

Буває, щоправда, що бджоли погано залишають призначені для відкачування верхні корпуси. Це трапляється, якщо там виявився розплід. Особливо відкритий. Бджоли гріють і годують його. Крім того, чим більше бджіл у медових корпусах і чим корпусів більше, тим більше потрібно часу для їх видалення. У той же час зауважив, що наявність незапечатаного меду ніяк не впливає на швидкість відходу бджіл у нижній корпус.

Анатолій Гурман